Vzhledem ke zvýšenému množství objednávek je minimální výše objednávky z e-shopu stanovena na 50 000,- kč (tento limit se nevztahuje na elektrocentrály).

FVE

 FOTOVOLTAICKÁ ELEKTRÁRNA

Krel Central a.s. se zabývá instalací fotovoltaických elektráren od zakázek malého rozsahu až po solární parky přidružené výrobním podnikům. Obecný trend v posledních letech a očekávaný trend v letech následujících je trend investičních podpor pro výstavbu solárních elektráren pro výrobu elektřiny pro vlastní spotřebu.

Zelená energie a obecný trend výroby elektřiny z lokálních zdrojů či zdrojů obnovitelné energie v kombinaci s možností získat dotaci z EU přináší pro váš dům či firmu možnosti ohromných úspor a výrazné zvýšení energetické soběstačnosti až po 2/3 roku. Uvažujete – li o instalaci solární elektrárny pro váš dům, malou firmu či velký výrobní podnik s vysokým odběrem energie a chcete využít výrazných úspor, jste zde správně.

Pro zhodnocení instalace malé solární elektrárny je nutno zvážit primárně 3 faktory.

 • 1, mám dostatečný a rovnoměrný odběr energie?
 • 2, mám dostatečnou plochu pro instalaci solárních panelů?
 • 3, mám možnost získat dotaci?

 

Obecně platí, že optimální spotřeba malého rodinného domu s efektivním využitím solární elektrárny s malým bateriovým úložištěm začíná na cca 3500kw ročně. Od této spotřeby má smysl uvažovat o ekonomicky výhodné instalaci solární elektrárny za využití dotace z programu Zelená úsporám. Mějte však na paměti – vyrobená energie je výhradně pro vlastní spotřebu – máte-li ambice prodávat přebytečnou energii za výhodné ceny zpět do rozvodné sítě, nejste zde správně. Aktuální možnosti této situaci díky nízkým výkupním cenám nenahrávají.

Výrazná dotační podpora masového formátu přichází v době, kdy vývoj solárních panelů na bázi křemíku dosahuje hodnot, kdy roční přírůstek efektivity panelů dosahuje minimálních hodnot. Nemusíte mít tedy obavy, že při instalaci v dnešním roce přijde do několika let posun v technologii s násobně vyšší efektivitou. Nic podobného není očekávatelné, neboť technologie s maximální efektivitou jsou pro použití na Zemi naprosto nevhodné – a využívají se výhradně ve vesmírných programech.

Celosvětový tlak na vývoj fotovoltaických systémů způsobuje (byť minimální) každoroční posun v účinnosti solárních panelů. Co nejsvědomitěji se snažíme za pomoci našich dodavatelů vyhledávat průmyslově využitelné možnosti a pečlivě volit takové, které budou dosahovat požadované výše jak účinnosti, tak především spolehlivosti a životnosti panelů. V rámci Krel Central a.s. v současné době pracujeme na systému efektivního zapojení elektrocentrály do systému malé fotovoltaické elektrárny s vlastním úložištěm energie s možností dlouhodobého ostrovního provozu za využití elektrocentrály.

Nejvyšší dosažené laboratorní účinnosti fotovoltaických článků. Zdroj: National Renewable Energy Laboratory (NREL)

 

Materiál fotovoltaických článků – Poly vs. Mono

Při výběru dodavatele vaší nové fotovoltaické elektrárny pravděpodobně narazíte na naprosto běžný a klasický problém, který nemá i po letech jasného vítěze jak mezi laickou, tak mezi odbornou veřejností. Jedná se o výběr poly vs. mono krystalických solárních panelů. Z naší zkušenosti je nejlépe neodsuzovat jedno či druhé, ale naopak využívat předností jedné i druhé technologie pro potřeby zákazníka. V jednoduchosti se dá říci, ze rozhodnutí by neměl probíhat jednoduchým, pocitovým či emočním rozhodnutím, nýbrž však dle obecných podmínek počasí v daném místě a především v optimálnosti dané střechy či instalačního místa a jeho polohy a úhlu vůči slunci.

 

Monokrystalické panely

Laickým pohledem klasický vzhled solárních panelů. Jasně černé fotovoltaické panely vyrobené z jednoho jediného krystalu křemíku, což znamená na jednu stranu unikátní vlastnosti v určitých situacích, na druhou stranu naopak vyšší výrobní náklady a tím i vyšší cenu. Využití monokrystalických panelů obecně doporučujeme na střechy s optimálním sklonem a polohou vůči slunci, dále také na místa, kde je možné panely při instalaci přesně nasměrovat tak, aby jejich efektivita byla co nejvyšší.

 

Polykrystalické panely

Oproti monokrystalickému řešení, panely vyrobené z více krystalů. Jejich nastavení na panelu je tak náhodné a poskytují nižší maximální výkon, zároveň však také nižší pořizovací cenu díky nižším výrobním nákladům. Jejich předností však není jen nižší výrobní cena, ale především schopnost absorbovat světlo z více rozptýlených zdrojů, lomeného světla či světla při nižší intenzitě záření. V praxi se tak jedná o panely, které poskytují stabilnější výkon v průběhu dne a zároveň se hodí pro instalační plochy s neoptimální polohou vůči slunečnímu záření.

 

V dnešní době při využití dotací a nutnosti akumulace do bateriového úložiště se přednosti a zápory mono vs. poly krystalických panelů smazávají. Doporučujeme tedy zákazníkům rozhodovat se podle prostorových možností instalačního místa (málo místa – volba monokrystalického panelu) a podle natočení vůči slunci (horší poloha natočení – volba polykrystalických panelů).

 

Součásti fotovoltaické elektrárny

 

 • Fotovoltaické panely
 • Regulátor resp. MTTP měnič
 • Střídač
 • Propojovací vodiče
 • Ochranné prvky
 • Elektrocentrála – záložní zdroj a baterie (pouze v případě nutnosti ostrovního nepřetržitého provozu, bez možnosti využití dotací na financování elektrocentrály)
 • Bateriové uložiště (pro běžný RD velikostí cca 0,5x0,5x0,3m)
 • Transformátor (připojení do přenosové soustavy)

 

 

Fotovoltaické panely

Fotovoltaické články jsou sério-paralelně zapojeny a jako celek tvoří panel. Fotovoltaická elektrárna je poté tvořena sério-paralelní kombinací panelů. Výkon panelů je udáván v jednotkách Watt peak (Wp). Jedná se o maximální (peak) hodnotu výkonu za ideálních podmínek – nestíněné světelné záření směřující kolmo na panel, ideální teplota, panel bez nečistot. Při polojasnu klesá výkon přibližně na 35 %, při zatažené obloze na 10 % udávaného maximálního výkonu. Běžné nominální napětí panelů je 12, nebo 24 V, méně často 48 V.

Panely jsou běžně vybaveny ochranným hliníkovým nebo duralovým rámem a kryty speciálním tvrzeným sklem, které panel chrání před povětrnostními podmínkami. Mezi samotnými články a tvrzeným sklem se dále nachází další vrstva, která chrání články před mechanickým poškozením, může se jednat například světlopropustný gel Ethylen-vinyl acetát (EVA). Ze zadní strany jsou panely chráněny dalším materiálem, například laminátovou deskou. Životnost panelů je u většiny výrobců udávána na 25 let se zárukou, že účinnost po 15 letech neklesne pod 90 % a po 25 letech pod 80 %.

Regulátor resp. MTTP měnič

Jelikož s kolísající výrobou fotovoltaických elektráren kolísá i napětí na výstupu, je nutné toto napětí regulovat. K tomu slouží solární regulátor. Klasické regulátory mají účinnost okolo 80 %. Další možností je využití moderních typů regulátorů s vestavěným DC/DC měničem označované jako MTTP měniče. Jejich účinnost se pohybuje mezi 95-98 %. Ve srovnání s klasickými regulátory jsou ovšem několiknásobně dražší.

Střídač

Měnič napětí neboli střídač slouží k přeměně stejnosměrného napětí na střídavé.

Ochranné prvky

Především u větších systému se využívají jističe, které sloužící jako ochrana proti zkratu, a napěťové svodiče pro ochranu elektrárny před přepětím – např. úder blesku

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení