Vzhledem ke zvýšenému množství objednávek je minimální výše objednávky z e-shopu stanovena na 50 000,- kč (tento limit se nevztahuje na elektrocentrály).

Dotace pro rodinné domy - NZU 2022

Pomoc s dotací 2022

Rozhodnete-li se realizovat FVE na rodinný dům s námi, veškeré administrativní záležitosti spojené s žádostí a realizací dotace zajistíme za vás! 

Dotace na fotovoltaické elektrárny pro rodinné domy 2022+

V rámci programu Nová zelená úsporám můžete na vaši fotovoltaickou elektrárnu získat příspěvek v maximální možné výši až 220 tis Kč. Jedná se dotační titul, který v roce 2022 představuje základní pilíř dotační podpory FVE pro rodinné a bytové domy. Cestě k vaší nové fotovoltaické elektrárně tak už brání jen vaše rozhodnutí o realizaci stavby a výběru správného dodavatele. 

Jak velkou FVE mohu z dotací NZU stavět v roce 2022? 

Významnou změnou oproti minulým letům je fakt, že již není zohledňována stávající či minulá spotřeba domu, nýbrž je také přistupováno k možnosti výrazného předimenzování výkonu instalované FVE. Tento postup je realizován z důvodu budoucího očekávaného vývoje národních strategií přechodu k obnovitelným zdrojům energie a elektromobility. Máte-li stávající roční spotřebu domu např. 4000 kW, ale víte, že do několika let plánujete instalaci tepelného čerpadla či nabíjení elektromobilu, můžete dimenzovat FVE až do hranice maximálního výkonu 10kWp. To znamená, že při optimálních podmínkách vyrobíte souhrnně v průběhu roku cca 10 000 kW. 

Je možné překročit hranici maximálního výkonu 10kWp? 

Pro využití dotací z NZU v roce 2022 bohužel ne. Chcete-li instalovat FVE nad výkon 10kWp, není v žádném případě možno využít dotací z programu NZU. Upozorňujeme, že při instalovaném výkonu nad 10kWp je nutná licence výrobce elektřiny udělovaná Energetickým regulačním úřadem. Tento fakt nelze nijak technicky ani administrativně obejít. Upozorňujeme, že snaha obejít toto pravidlo dvěma či více žádostmi na jeden dům není možná. 

Kdo má na dotaci nárok?

Podmínky pro zisk dotace jsou jednoduché. Stačí být vlastníkem nemovitosti, na kterou se bude sluneční elektrárna instalovat, přičemž nemovitost musí být zkolaudovaná jako objekt k bydlení. Pokud o dotaci zažádáte před kolaudací, vyplacena vám bude až po zkolaudování nemovitosti. Na jednu nemovitost může být vždy aktivní pouze jedna žádost o dotaci na fotovoltaickou elektrárnu. Energie, kterou vaše FVE vyrobí, je primárně určená k lokální spotřebě ve vaší domácnosti. Upozorňujeme, že projekt NZU je zaměřen výhradně pro objekty soukromého bydlení, nachází-li se v daném objektu provozovna firmy, bude posuzován rozsah poměru využité plochy pro provozovnu a soukromé bydlení. Umístění pouhého sídla firmy na adrese daného objektu nemá pro schvalování dotace vliv. 

Kdy se o dotaci žádá?

O dotaci můžete žádat i před samotnou výstavbou FVE. V případě, že se rozhodnete o realizaci FVE s námi, tak si s žádostí o dotaci nemusíte lámat hlavu. Vyřízení veškerých potřebných dokumentů a komunikací s úřady vyřídíme za vás a na vše vás včas upozorníme. 

Co když podmínky pro zisk dotace splním, ale stejně mi nebude vyplacena?

Z našich zkušeností se tato situace nestává, resp. se stává pouze v případě, že je dodatečně zjištěno, že poskytnuté údaje nejsou správné, jsou nepřesné či záměrně zkreslené. Jestliže tento fakt je přehlédnut po podpisu smlouvy s námi, dotaci Vám vyplatíme ze svého. Dotační žádost je však poměrně jednoduchá a tyto faktické chyby se nestávají. Je však třeba rozumná spolupráce a poskytnutí pravdivých informací, na základě kterých můžeme budovat naši spolupráci. 

Jak a kdy dotaci dostanete?

Bohužel, dotaci standardně dostanete do 2-3 měsíců po výměně elektroměru a kompletně dokončené instalaci FVE. Jedná se o úskalí, kterého se však nemusíte bát, jsme připraveni tuto situaci řešit s našimi smluvními partnery, kteří Vám rádi vypracují nabídky možností financování tohoto přechodného období. 

Je možné zároveň s dotací na fotovoltaiku čerpat i další dotace?

Můžete zároveň žádat i o dotace na další technologie, kterými jsou například tepelné čerpadlo, zateplení či nakládání s dešťovou vodou. Za kombinování jednotlivých opatření můžete získat zajímavé bonusy až do výše 10 000 Kč. Co se týká FVE, na jednu nemovitost může být vždy aktivní pouze jedna žádost.

Je podmínkou bateriové úložiště? Co jeho životnost?

Ano. Bateriové úložiště je podmínkou. Zároveň je jeho velikost požadována minimálně ve stejné výši, jako je celkový výkon FVE. Máte-li výkon FVE např. 5kWp, je nutné zachovat velikost baterie minimálně 5kw. Horní limit baterie není omezen, ekonomicky z pohledu dotace však vychází optimálně maximálně dvojnásobná velikost baterie oproti instalovanému výkonu. Životnosti baterie se v žádném případě nemusíte obávat. Jedná se o spolehlivé systémy, které garantují až 6000 nabíjecích cyklů při zachování kapacity minimálně 80%. Baterie tak spolehlivě vydrží v rozumném výkonu déle než 20 let. 

 

Chcete realizovat stavbu vaší fotovoltaické elektrárny s námi? Vyplňte poptávkouvý formulář, naši technici vás budou v nejbližším termínu kontaktovat.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení