Vzhledem ke zvýšenému množství objednávek je minimální výše objednávky z e-shopu stanovena na 50 000,- kč (tento limit se nevztahuje na elektrocentrály).

Znáte všechny typy solárních panelů?

Fotovoltaická zařízení, jinak známá jako FVP, jsou stále populárnější. Zahrnují hlavně specializované panely namontované na střechách nebo na zemi a solární invertor (invertor), tj. zařízení, které převádí stejnosměrný proud na střídavý. Sada dále obsahuje prvky chránící proti přepětí a elektrickým výbojům.

mceclip1-2

Druhy fotovoltaických panelů

Fotovoltaické panely v současné době nabízí různé typy technologií. Můžeme rozlišit tři nejoblíbenější typy fotovoltaických článků: monokrystalické, polykrystalické a amorfní křemíkové panely. Liší se z hlediska vlastností, výkonu a ceny.

Monokrystalické panely

Vyznačují se nejvyšší účinností (od 17% do 22%) a pro jejich výrobu se používají jednotlivé krystaly křemíku. Mají charakteristickou černou barvu a jsou vyrobeny z tenkých polygonálních desek. Monokrystalické panely jsou ideální pro situace, kdy máme omezenou plochu a silné sluneční světlo.

 Jejich výhody jsou: velmi dobrá odolnost vůči povětrnostním podmínkám, trvanlivost a uvedená účinnost. Je však třeba poznamenat, že jde o jedno z nejdražších řešení, pokud jde o fotovoltaická zařízení.

Polykrystalické panely

 Jedná se o moduly, které spojují mnoho křemíkových krystalů. Vyznačují se modrou barvou a uspořádání čtvercových dlaždic využívá celý povrch solárního panelu. Mají nižší účinnost než monokrystalické panely (od 14% do 16%), proto vyžadují také větší instalační plochu. Polykrystalické panely jsou ideální pro nízké sluneční světlo. Proto jsou u nás nejčastěji používanou instalací. Nerovnoměrné množství slunce a častá oblačnost po celý rok činí panely tohoto typu účinnějšími než monokrystalické fotovoltaické panely. Mezi další výhody patří jejich cena a trvanlivost. Kvalitní polykrystalické panely lze používat až 25 let.

Amorfní křemíkové panely

Nejméně běžný typ instalace. Jejich výkon je extrémně nízký a jejich účinnost časem klesá. Amorfní solární panely jsou také nejlevnější, což lze považovat za jejich největší výhodu. Jsou lehké, flexibilní a mají nízkou míru citlivosti na vysoké teploty, takže změny úrovně výkonu nejsou příliš patrné. Díky jejich jednoduché montáži a nízké hmotnosti je lze použít na fasády budov.

5

Tenkovrstvé solární panely

Ve světě technologií se stávající zařízení nebo řešení obecně modernizují ze dvou důvodů. První je touha snížit náklady za účelem rozšíření výroby nebo jejího vůbec zahájení, zatímco druhá souvisí s vůlí zlepšit technické parametry, aby byl produkt pro kupujícího atraktivnější. Nebylo tomu jinak ani v případě fotovoltaických panelů.

Kromě běžně používaných mono a polykrystalických článků jsou na trhu i další typy fotovoltaických článků. Tenkovrstvé články vyrobené z amorfního křemíku jsou červeno-vínové barvy a jejich krystalová struktura není viditelná. Jejich účinnost je nižší než u krystalických solárních článků (pohybuje se od 10 do 14%). Aby bylo možné získat dostatek energie, musí být povrch solárních panelů mnohem větší. Jejich výhodou je dobrá práce při slabém slunečním světle.

Fotovoltaické články jsou také vyrobeny z jiných polovodičů. Místo křemíku se používá telurid kademnatý nebo směsi mědi, india, gália a selenu (CIGS). Jejich výroba spočívá ve stříkání velmi tenké vrstvy polovodiče na skleněný substrát o tloušťce jen několik mikrometrů. Jejich účinnost je asi 7–15%.

 

 

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení