Vzhledem ke zvýšenému množství objednávek je minimální výše objednávky z e-shopu stanovena na 50 000,- kč (tento limit se nevztahuje na elektrocentrály).

Vyplatí se solární ohřev vody?

Když vidíme sluneční kolektory, často se ptáme sami sebe na jejich ziskovost. Existuje o nich mnoho teorií, včetně mnoha nepravdivých informací. Jsou opravdu tak ziskové nebo bohužel slouží pouze k zachycení velkého zisku jejich producentů?

Solární zařízení

Solární zařízení se neomezuje pouze na použití solárních kolektorů, protože tento termín označuje různé typy zařízení, jejichž úkolem je sbírat sluneční energii a poté ji převádět na využitelnou energii. Nejběžnější přírodní zdroj energie, kterým jsou sluneční paprsky, se používá k ohřevu vody z vodovodu. Koncept solárního zařízení pro přípravu teplé vody byl proto popularizován.

Zajímavým faktem je, že historie využívání solární energie nemá oficiální začátek. Lidé od nepaměti využívali energii generovanou slunečními paprsky pro vlastní potřebu. Zpočátku byla sluneční energie potřebná hlavně k sušení plodin, bylin, ovoce a dokonce i masa. Poté byly všechny stavební práce naplánovány tak, aby bylo možné co nejefektivněji využívat každý sluneční paprsek k vytápění vnitřku budov. V jihozápadních částech Evropy se začalo využívat solární vytápění s využitím kolektorů. Itálie a Francie si jako první všimly obrovských výhod používání solárních kolektorů. Země s tak vysokou úrovní slunečního svitu začaly sdílet své inovace v dalších evropských zemích.

Jak solární kolektory fungují?

Získávání teplé vody zahrnuje přeměnu sluneční energie na energii tepelnou. Solární zařízení je však odpovědné nejen za samotné zpracování, ale také za skladování tepelné energie. Za tímto účelem se používá solární zásobník. Díky tomu je využití slunečního záření extrémně efektivní. Na správné fungování kolektorů má vliv několik faktorů.

Především byste měli věnovat pozornost co nejkratší délce trubek spojujících solární nádrž s kolektorem. Aby se zabránilo zbytečným tepelným ztrátám, je důležitá dostatečná izolace. Výroba teplé užitkové vody byla systematizována prostřednictvím správně fungujícího akumulačního výměníku tepla. Je odpovědný za skladování teplé vody. Jinak bychom jej museli používat pouze během nejvyššího vystavení slunci, tj. během dne. Je to docela nemožné, protože během této doby jsme obvykle mimo domov.

Vyberte dostatečnou plochu i zásobník

Solární systém pro ohřev užitkové vody si vybírejte podle počtu členů v domácnosti. Na jednu osobu počítejte se solárním kolektorem o ploše 1 – 1,5 m2. Potřeba je mít i dostatečně velký akumulační zásobník s objemem alespoň 100 litrů/osoba.

Solární ohřev vody se vám vyplatí

Abyste si mohli spočítat, zda se vám solární ohřev vody vyplatí, tedy jeho návratnost, je potřeba vzít v potaz pořizovací cenu, množství vyráběné energie i úspory.

  • Levnější modely stojí okolo 6 000 korun za metr čtvereční, kvalitnější systémy stojí i 20 000 korun.
  • Solární kolektory reálně vyrobí kolem 350 kWh/m²/rok.
  • Kdybyste brali tuto elektřinu z centrální distribuční sítě, zaplatíte za ni zhruba 1 000 korun ročně.

Pokud do solárního ohřevu vody investujete 20 000 Kč, vrátí se vám zpět za zhruba 20 let. Solární ohřev má však mnohem delší životnost.

 

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení