Vzhledem ke zvýšenému množství objednávek je minimální výše objednávky z e-shopu stanovena na 50 000,- kč (tento limit se nevztahuje na elektrocentrály).

Výhody solárního ohřevu vody

Solární kolektor je zařízení, které přeměňuje sluneční energii na elektřinu. Takové řešení ocení nejen lidé hledající úspory, ale i ti, kteří chtějí pečovat o životní prostředí a snižovat emise škodlivých látek do ovzduší. Alternativní zdroje energie jsou stále populárnější a různé druhy dotací vybízejí ke změnám. Jak funguje solární ohřev vody? Jaké jsou výhody tohoto řešení?

 

Co je solární ohřev vody?

K čemu je solární ohřev vody? Lidé, kteří hledají alternativní způsoby vytápění (voda nebo dům), by se měli zamyslet nad jeho instalací. Jde o způsob získávání energie z přírodního zdroje. Základním prvkem je zde kolektor namontovaný na nejslunnějším místě (od jihu) a pod odpovídajícím úhlem (45 stupňů). Při rozhodování o koupi solárního panelu na vodu byste se měli ujistit, jaké jsou stavební podmínky – zda ​​okolní budovy nebo stromy nevrhají stín.

Jak funguje solární ohřev vody? Sluneční paprsky dopadají na kolektor namontovaný na střeše a ohřívají jej. Vzniklé teplo je předáváno médiu, kterým může být voda nebo glykol, které jej předává do vodní nádrže. V celém procesu je do kolektoru nasávána i studená kapalina - děje se tak, dokud v zásobníku není pouze horká voda. Obvykle je instalace navíc vybavena pojistným ventilem a omezovačem teploty.

Solární ohřev vody - typy kolektorů

Solár na vodu lze sestavit z různých typů kolektorů – plochých, vakuových, fokusačních a speciálních. První typ tvoří povlak, kterým je nejčastěji strukturované sklo, absorpční vrstva (nejčastěji měděný plech) a měděné trubky, kterými protéká tekutina. Druhý typ kolektorů vypadá podobně, až na to, že kolem absorbéru je vakuum, aby se minimalizovaly ztráty. To je pro země mírného pásma nesmírně důležité.

Kolektory jsou dražší na instalaci a údržbu, pokud jsou vybavené speciálním mechanismem, který umožňuje přizpůsobit jejich polohu úhlu dopadu slunečního záření. Při výběru solárního vodního systému je třeba vzít v úvahu několik faktorů - tvar střechy a její konstrukce, přístup k zařízení, sluneční záření, stínící prvky. Musíte také pamatovat na pravidlo 6 hodin – na kolektor by alespoň po tuto dobu mělo dopadat slunce.

Solární ohřev vody vám šetří nejen peněženku

Mnoho lidí volí instalaci solárních panelů z ekonomických důvodů. Opravdu se dá takto ušetřit? Provedené výpočty porovnávající různé způsoby ohřevu vody pro domácnost ukazují solární energii jako jedno z levnějších řešení. Náklady na nákup a montáž zařízení jsou celkem okolo 100 000 Kč. Odhaduje se, že roční úspora pro čtyřčlennou rodinu může dosáhnout až 12 000 Kč ročně při ohřevu plynem a okolo 15 000 Kč při použití elektřiny.

Výhody solárního ohřevu vody

Mezi výhody instalací využívajících sluneční záření patří možnost úspory, ale také eliminace faktorů škodlivých pro životní prostředí. Solární ohřev vody je bezpečné, ekologické řešení, nevylučuje škodlivé látky a neznečišťuje ovzduší. Tato instalace je snadno použitelná, spíše bezproblémová a bezporuchová. Pro majitele domu bude také důležité vědět, že solární panely zvyšují hodnotu nemovitosti.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení