Vzhledem ke zvýšenému množství objednávek je minimální výše objednávky z e-shopu stanovena na 50 000,- kč (tento limit se nevztahuje na elektrocentrály).

Víte, co je to zelená energie?

Zelená energie je elektřina vyrobená 100% z obnovitelných zdrojů energie, jako je větrná energie, vodní energie nebo sluneční záření. Na rozdíl od fosilních zdrojů energie je zelená energie dostupná v neomezeném množství a v krátké době se obnovuje. Fosilní zdroje energie, jako je uhlí nebo ropa, vznikaly miliony let a nyní docházejí. Při jejich spalování navíc vznikají produkty škodlivé pro klima.

 

Zelená energie a její růžová budoucnost

Každý zanechává na naší planetě stopu a v 21. století by si to měl každý uvědomit. Vzhledem k progresivní hustotě obyvatelstva ve světě a klesajícím zdrojům fosilních paliv hrají v naší civilizaci stále důležitější roli obnovitelné zdroje energie a udržitelné hospodářství. Energetická transformace je nesmírně důležitá nejen z ekonomických, ale i ekologických důvodů, protože určuje budoucnost planety.

Zelená elektřina označuje systémy výroby energie, které využívají obnovitelné zdroje udržitelným způsobem a nepoškozují přírodu. Tento model radikálně mění přístup k zásobování energií typický pro 20. století. Trvalo miliony let, než se vyvinula přesto omezená ložiska uhlí a ropy, zatímco zelené elektrárny čerpají svou energii z obnovitelných nebo prakticky nevyčerpatelných energetických zdrojů slunce, vody, větru, zemského tepla a bioplynu. Velké ekonomické a ekologické přínosy přináší i změna technologických postupů v energetice, tedy kogenerace. Kogenerace je výroba elektřiny a užitečného tepla zároveň. Zajímavé je, že principy využívání obnovitelných zdrojů energie nejsou v žádném případě vynálezem naší doby a byly známy dávno před vynálezem spalovacího motoru a evropskou industrializací. Historickými příklady výroby energie šetrné k životnímu prostředí jsou klasické větrné a vodní mlýny, které využívají síly přírody k mletí obilí. Biomasa jako krmivo pro tažná zvířata a dřevo jsou rovněž obnovitelnými zdroji energie. Tyto technologie, ve své původní podobě poměrně neefektivní, byly nahrazeny ropou, plynem a uhlím.

Nejdůležitější kritéria pro hodnocení a výběr zelené energie

Mnoho problémů moderního světa vyplývá z kapitalistického pojetí rozvoje prosazovaného v 19. a 20. století. Prakticky až do 70. let minulého století se firmy po celém světě soustředily hlavně na zisk, zcela opomíjely ochranu přírody a přírodních zdrojů. Zelená energie znamená především:

     žádná omezení zdrojů;
     čisté spalování bez emisí prachu a oxidu uhličitého;
     technologie šetrné k přírodě;
     žádná energetická omezení pro budoucí generace.

Druhy zelené energie a způsoby její výroby

Mezi zdroji zelené energie jsou prakticky neomezené zdroje slunečních, větrných, vlnových a mořských proudů i rychle se obnovující zdroje. Díky vyspělým technologiím využijte téměř každou formu biomasy a každou přírodní sílu přírody jako zdroj ekologické elektřiny. Systémy obnovitelné energie zahrnují;

    solární energie nebo fotovoltaika – přeměňující sluneční záření;
    vodní síla - přeměna kinetické energie mořských vln, řek, odlivu a odlivu;
    síla větru;
    geotermální – přeměňující teplo země;
    bioenergie – bioplyn.

V organických zbytcích a odpadech, jako je hnůj, organické zbytky a čistírenské kaly, se ukládá značné množství energeticky využitelných sloučenin uhlíku. Komplexními fermentačními procesy v uzavřených tancích se získává plyn, který se spaluje a přeměňuje na elektřinu a teplo. CO2-neutrální způsob výroby elektřiny zanechává vedlejší produkty, které lze využít buď v průmyslu, nebo jako hnojivo. Organické tuky a zbytky potravin a také hnůj jsou nejúčinnějšími zdroji bioplynu.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení