Vzhledem ke zvýšenému množství objednávek je minimální výše objednávky z e-shopu stanovena na 50 000,- kč (tento limit se nevztahuje na elektrocentrály).

Tipy, jak využít sluneční energii

Pohyb nebeských těles, poloha Země ve vztahu ke Slunci, slova, která jsou uchu nadpozemská, jako je perihelion a aphelion nebo všechny tyto slunovraty jaro-léto-podzim-zima - nebudeme se těmito všemi pojmy zabývat. Pro účely tohoto textu jednoduše předpokládáme, že slunce svítí a díky kosmickým silám a principům ve vesmíru je slunce někdy blíže k Zemi a někdy dále. A jednoho dne jeho paprsky dopadají více svisle na povrch Země a další den méně svisle. Přinášíme vám tipy, jak využít sluneční energii.

Kolik energie nám dává slunce?

Tato otázka je zásadní, protože Slunce je volným zdrojem energie. V naší nejbližší hvězdě probíhá termonukleární fúze, což znamená, že jádra lehčích prvků splývají v těžší. Účinek? Za jednu sekundu vyprodukuje Slunce milionkrát více energie, než lidstvo spotřebuje za rok. Celkově je sluneční energie ve skutečnosti nekonečná. Slunce bylo, je a bude. Pokud ano, bylo by dobré vědět, jak tuto energii využít. První vhodný způsob je fotovoltaické panely.

Fotovoltaické panely

Sluneční paprsky dopadají na fotovoltaické panely a přeměňují je na elektřinu. Zní to velmi jednoduše, ale co se skutečně stane v panelu? Buňka obvykle obsahuje polovodičovou destičku, nejčastěji křemík nebo telurid kademnatý (CdTe) nebo směs mědi, india, gália, selenu (CIGS).

Sluneční paprsky dopadající na buňku jsou ve skutečnosti částice zvané fotony (s energií větší než šířka polovodičové mezery), vylučují elektrony ze záporné části desky (n - negativní strana). Tak se vytvoří díry, tj. Místa s kladným nábojem. Oba náboje jsou odděleny potenciální bariérou (p-n křižovatka), takže zde řešíme potenciální rozdíl. To je důvod, proč se elektrony začínají řádně pohybovat vůči sobě navzájem a voila, díky takzvané fotovoltaické přeměně, proudí proud v zařízení.

Stojí za zmínku, že fotovoltaický efekt objevil v roce 1893 Becquerel. Od té doby došlo k obrovskému rozvoji této technologie. Nejprve se zvyšuje jejich účinnost. V závislosti na použité technologii se účinnost FV panelů pohybuje od 10 do dokonce 46% (ty, které lze namontovat na střechu, obvykle dosahují 15-20%). Solární energie je navíc nejlevnějším zdrojem elektřiny v 60 zemích.

Další způsoby využití solární energie

Existuje také něco jako fototermální přeměna. Jde o přeměnu energie slunečního záření na energii tepelnou. Existuje pasivní a aktivní fototermální přeměna. Pasivní je ta, kde tok nosiče tepla (například vzduchu nebo ohřáté vody) probíhá pouze konvekcí, zatímco aktivní přeměna využívá čerpadla poháněná dalšími zdroji energie.

Druhý typ přeměny je ve formě solárních kolektorů (nazývaných solární články). Používají se k ohřevu teplé vody v domácnostech, hotelech nebo bazénech (někdy dokonce podporují vytápění). K dispozici jsou ploché a vakuové kolektory (mírně se liší konstrukcí a účinností). Největší solární kolektorový systém byl nedávno postaven v dánském městě Silkeborg. Skládá se z 12 436 solárních panelů, které umožňují pokrýt 1/5 roční potřeby tepla celého města s více než 40 tisíci obyvateli.

Sluneční energii je možné používat nejen k ohřevu vody. Existuje také například solární ventilace, kdy systém ve tvaru panelu přivede do budovy čerstvý vzduch a zároveň nedochází k energetickým ztrátám jako je tomu při klasickém větrání prostřednictvím otevřených oken.

 

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení