Vzhledem ke zvýšenému množství objednávek je minimální výše objednávky z e-shopu stanovena na 50 000,- kč (tento limit se nevztahuje na elektrocentrály).

Proč je vhodné kombinovat tepelné čerpadlo se solárními kolektory?

V současnosti nabízená řešení vytápění na trhu jsou výsledkem implementace mnoha technologických inovací, díky nimž se podařilo snížit dopad na přírodní prostředí. Nová omezení a normy také zajišťují jejich efektivní práci. Milníkem se ukázalo využívání obnovitelných zdrojů energie. Jak se ale najít v bludišti navrhovaných řešení? Má smysl kombinovat dvě různé ekologické instalace v jedné budově? Investicí do moderních zdrojů energie můžeme snížit náklady na vytápění.

Teplovodní a vzduchová tepelná čerpadla

Tepelná čerpadla jsou spolehlivým topným systémem, který je perfektní pro vytápění domu a ohřev teplé užitkové vody. To platí pro modely poháněné vzduchem i zemí. Provoz tepelných čerpadel země-voda je založen na teplotě, která zůstává pod povrchem země. Za zmínku stojí, že venkovní teploty neovlivňují podmínky již panující v hloubce 8-10 m pod povrchem. Pod 15 m je teplota po celý rok stejná – plus 10ºC. To znamená, že při provozu tepelného čerpadla země-voda nemá počasí prakticky žádný vliv. Jsou také účinnější než vzduchová čerpadla.

Na druhou stranu vzduchová tepelná čerpadla mohou pracovat, když venkovní teploty klesnou až na -20ºC. Ve většině regionů republiky se takové teploty vyskytují spíše sporadicky, což neznamená, že se jimi plně nezabýváme. Pokud jsou dny s takto nepříznivými teplotami, vzduchové tepelné čerpadlo pracující samostatně nevyrovná tepelné ztráty plně. V takové situaci je nutné použít elektrickou podpěru v podobě topidla nebo hydraulickou podpěru pomocí kotle. Pro tepelná čerpadla vzduch a země není po většinu roku problém vyrobit tolik teplé vody, kolik potřebují všichni členové domácnosti.

 

Teplá voda ze slunce - solární kolektory

Solární kolektory přeměňující energii ze slunce na teplo se nejčastěji používají k ohřevu využitelné vody v domech a vody v bazénech. Převládající klimatické podmínky u nás znamenají, že se pro vytápění domů prakticky nepoužívají - ekonomicky to není opodstatněné. Při rozhodování o solárním systému musíme odhadnout denní spotřebu teplé užitkové vody a na základě toho určit velikost a typ instalace (včetně plochy solárních kolektorů a výkonu solárního ohřívače). Provoz pro účely přípravy teplé užitkové vody solární zařízení dokáže vyrobit až 60 % energie potřebné pro tento účel. Zbývajících 40 %, zejména v zimě, by mělo pocházet z jiného zdroje. V letních měsících dokážou solární kolektory pokrýt až 100 % potřeby teplé užitkové vody. Samozřejmě záleží na povětrnostních podmínkách a velikosti instalace. Navíc během tohoto období může solární kolektor vyrobit a uchovat velké množství horké vody, kterou lze využít v zatažených dnech.

Integrace tepelného čerpadla a slunečních kolektorů

Díky integraci dvou různých systémů využívajících obnovitelné zdroje energie jsou zařízení efektivnější a tím lépe plní svůj úkol. Příkladem takového řešení může být instalace, ve které vzduchové tepelné čerpadlo spolupracuje se solárními kolektory. Tepelné čerpadlo je nízkoteplotní zdroj tepla, který dokáže ohřát užitkovou vodu na teplotu 55-60 stupňů Celsia. Na druhou stranu solární kolektory zajišťují teplou vodu v takové míře, že zejména v letním období výrazně zkracují dobu provozu tepelného čerpadla. Kombinací obou těchto řešení vzniká soběstačný systém, který je schopen dodávat energii po většinu roku.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení