Vzhledem ke zvýšenému množství objednávek je minimální výše objednávky z e-shopu stanovena na 50 000,- kč (tento limit se nevztahuje na elektrocentrály).

Požár fotovoltaiky - jaké je riziko? Jak tomu předejít?

V oblasti fotovoltaické bezpečnosti je velkým problémem požár fotovoltaické elektrárny. Ačkoli statistiky jasně ukazují, že problém je marginální, riziko jeho výskytu skutečně existuje. Co může způsobit požár? Je možné se tomu vyhnout a jak?

Požár solárního FV systému - jak často se to stane?

Fotovoltaický průmysl v Čechách se vyvíjí velmi dynamickým tempem. Solární elektrárny pro domácnosti lámou rekordy popularity. Společnosti, zemědělci a dokonce i subjekty, jako jsou školy, nemocnice a farnosti, jsou také stále ochotnější solární řešení využívat. Nárůst počtu provozovaných fotovoltaických zařízení se může promítnout do četnosti výskytu nebezpečných jevů, i když jen z důvodu účinků rozsahu. Objektivně řečeno, problémy spojené se slunečními požáry jsou však velmi vzácné.

Referenčním bodem, pokud jde o riziko požáru fotovoltaického zařízení, může být pro nás studie z roku 2015, kterou v Německu provedli TÜV Rheinland. Poté bylo zkontrolováno asi 1,3 milionu domů vybavených fotovoltaickými zařízeními. Problém s požárem byl nahlášen ve 430 případech. Z toho pouze 210 incidentů vzniklo z fotovoltaiky. Vypočtená nebezpečná zařízení představovala 0,016% z celkového počtu.

Co může způsobit požár fotovoltaiky? 

Podle statistik jsou nejčastějšími příčinami požáru ve fotovoltaice vnější faktory, jako například blesk. Případy tohoto typu jsou zdrojem až 56% zaznamenaných požárů. Dalším na řadě je lidský faktor, a to chyby, které se dopouštějí konstruktéři a instalatéři fotovoltaických soustav, které tvoří 27% všech nehod. Selhání hardwaru, často považované za hlavní zdroj rizika, je na vině pouze v 17% případů. Podle údajů je téměř každý třetí fotovoltaický požár výsledkem nesprávně navržené nebo nainstalované instalace. K jakým nesrovnalostem dochází nejčastěji?

Příčiny fotovoltaického požáru - lidské chyby:

  • Uvolněné šrouby - ačkoliv se utahovací moment šroubů může zdát malicherný, jedná se o jednu z nejnebezpečnějších chyb prováděných montážními firmami. Příliš uvolněný šroub může snadno vypadnout, to může způsobit, že instalační prvky jím podporované začnou pracovat a budou vystaveny mechanickému poškození (např. Odírání drátu).
  • Nesprávný výběr nebo sestavení tzv. rychlospojky - dalším hříchem nativních fotovoltaických instalátorů je míchání různých typů konektorů nebo míchání jejich typů (konektory od různých výrobců).
  • Nesprávně vedené kabely - bohužel to není neobvyklé u instalací, kde jsou kabely vedeny na nesprávných místech (kde jsou vystaveny tření nebo rozdrcení) nebo nesprávným způsobem (volně, bez vhodných spojovacích prvků nebo bez dalších UV krytů). Dalším příkladem běžné chyby je vytvoření tzv indukční smyčky.
  • Nedostatečné uzemnění - vyrovnání potenciálů, běžněji známé jako uzemnění, zvyšuje bezpečnost fotovoltaického zařízení, pokud jde o potenciální přepětí, riziko úrazu elektrickým proudem nebo elektrický výboj. Mnoho instalátorů tento aspekt bohužel zcela ignoruje.
  • Montáž komponent na hořlavé materiály - fotovoltaické panely i zařízení, jako je střídač, se může během provozu zahřát na velmi vysoké teploty. Pokud se v blízkosti nachází hořlavý materiál, riziko požáru se drasticky zvyšuje.

Poruchy hardware a vybavení 

Poruchy hardwaru vedoucí k zapálení jsou relativně vzácné - jedná se o třetí nejčastější příčinu požárů ve fotovoltaických zařízeních. Pokud však nastane problém, vzniknou tzv. horká místa na panelu způsobená mikropoškozením. Žhavá místa jsou schopna dosáhnout ještě vyšších teplot než celý pracovní panel, což může snadno přispět ke vzniku bodu vzplanutí.

Fotovoltaické systémy a požární ochrana

Chcete-li předejít vzniku požáru fotovoltaické elektrárny, je potřeba:

  • věnovat pozornost obecnému nebezpečí požáru - dopad potenciálního požáru na budovu nebo dopad požáru na fotovoltaická zařízení,
  • vybavení součástí systému protipožárními opatřeními, typ a způsob připojení kabelů (požární odolnost), ochrana před bleskem
  • pozor na riziko šíření požáru do dalších budov,
  • úprava objektu nebo areálu vybaveného fotovoltaikou pro záchranné a hasičské činnosti (dostupnost spínačů požární ochrany, instalační schémata určená pro pohotovostní služby, s uvedením klíčových zařízení).

 

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení