Vzhledem ke zvýšenému množství objednávek je minimální výše objednávky z e-shopu stanovena na 50 000,- kč (tento limit se nevztahuje na elektrocentrály).

Pomohou solární kolektory zdarma ohřát vodu v bazénu?

Ohřev vody v bazénu bez příplatku? Pokud máte solární kolektory instalovány pouze ve vašem domě, můžete jimi dodanou energii o prázdninách využít k ohřevu vody na koupání v bazénu.

Vysoká míra využití energie ze solárních kolektorů závisí na nápadu jejího rozvoje. O dosažení ukazatele 900 kWh / (m2 · rok) nemůže být řeč, pokud budou možnosti instalace s velkoplošnými kolektory plně využity pouze v topné sezóně. Co dělat s přebytkem sluneční energie v létě, když je vytápění prostoru zbytečné? Můžete jej použít k ohřevu vody v bazénu.

Bazén na zahradě místo zásobníku

Nádrž bazénu je naplněna mnohonásobně větším množstvím vody, než pojme zásobník s rozumnými rozměry, takže jistě řeší problém odvodu přebytečného tepla ze solárních kolektorů. Voda v ne nezbytně velkém venkovním bazénu ani během pár dnů veder nedosáhne tak vysoké teploty, aby stagnovaly solární panely o celkové ploše 12 nebo dokonce 30 m2. Při investici do bazénu není potřeba investovat do velkého solárního zásobníku a je to velmi nákladný prvek instalace - zásobník o objemu 300 l stojí okolo 20 000 Kč. Navíc při tak velké kapacitě zabere doma hodně místa (výška 2,3 m, průměr 1,4 m) a v zimě v ní jen těžko dosáhnete požadované teploty vody. Je proto lepší volbou bazén.

 

Jak ohřát vodu v bazénu?

Samozřejmě můžete použít klasické zdroje tepla, ale to může mít za následek zvýšené provozní náklady, např. kotel. Sezónní bazény se využívají v příznivých podmínkách - v teplém období se proto systémy na bázi obnovitelných zdrojů energie stávají přirozeným řešením. K dispozici jsou především solární kolektory a tepelná čerpadla. Je třeba počítat s tím, že největší potřeba tepla nastane pro první ohřev vody v bazénu při naplnění nádrže čerstvou vodou - na začátku sezóny nebo po výměně vody. První ohřev vody trvá i několik dní, současné tepelné ztráty budou později relativně malé.

Jak instalovat solární kolektory?

Instalace ohřevu bazénu je poměrně jednoduchá. V typické instalaci se solárními kolektory je dodatečná cirkulace solární kapaliny provedena regulačním ventilem a výměník tepla je instalován v systému bazénu. Po dosažení maximální povolené teploty vody v solárním zásobníku ventil automaticky přesměruje kapalinu do oběhu tohoto výměníku a teplo přebírá bazénová voda.

Sluneční kolektory nebo tepelné čerpadlo?

Pokud se očekává především příjemná a stabilní teplota bazénové vody, může být výhodným řešením tepelné čerpadlo vzduch-voda, jehož nezávislost na slunečním záření zajistí jakkoli dlouhou dobu provozu a tím dosažení požadované teplota vody v bazénu.  Pokud jsou pro vás důležitější úvahy o dosažení nízkých provozních nákladů, pak solární kolektory zajistí jejich nejnižší úroveň. Pro provoz solárního systému stačí napájet oběhové čerpadlo (max. 30-40 W), přičemž tepelné čerpadlo bude vyžadovat vyšší příkon kompresoru (např. u tepelného čerpadla PCWB s topným výkonem 10 kW, bude to cca 1,8-2,0 kW.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení