Vzhledem ke zvýšenému množství objednávek je minimální výše objednávky z e-shopu stanovena na 50 000,- kč (tento limit se nevztahuje na elektrocentrály).

Orsted vyprodukuje zelený vodík ještě letos

V poslední době existuje v sektoru obnovitelné energie stále více informací o projektech souvisejících s výrobou vodíku s využitím přebytku obnovitelné energie. Průkopníkem v této oblasti je dánský energetický koncern Orsted, který se rozhodl zahájit výrobu zeleného vodíku pomocí energie generované větrnými turbínami ještě tomto roce. Orsted učinil konečné investiční rozhodnutí v rámci projektu H2RES realizovaného v Kodani, kde v roce 2021 začne výroba vodíku v elektrolyzéru poháněném elektřinou z větrných farem.

Dánové v tiskové zprávě zdůrazňují, že tak začínají novou éru ve vývoji obnovitelných zdrojů energie.

Zeleným vodíkem k nulovým emisím

Zelený vodík a další udržitelná paliva považujeme za základní kameny našeho cíle pro čisté nulové emise do roku 2050 a projekt H2RES bude lekcí, jak proměnit ambiciózní evropské cíle v oblasti zeleného vodíku na průmyslový úspěch. Pokud bude zaveden správný právní rámec podporující odklon od fosilních paliv, mohl by obnovitelný vodík dekarbonizovat dopravu a těžký průmysl, což by znamenalo vytvořit svět, který by fungoval výhradně na zelenou energii, komentuje Martin Neubert, generální ředitel společnosti Orsted Offshore.

Orsted zdůrazňuje, že pobřežní větrné farmy se zdají být zvláště vhodné pro výrobu zeleného vodíku. Cílem projektu H2RES je ukázat, jak optimálně nastavit proces elektrolýzy s generováním pobřežních větrných turbín. Elektrolyzér, který bude použit v pilotním provozu, bude mít kapacitu 2 MW a bude denně vyrábět asi tunu vodíku, který bude používán k pohonu vozidel pohybujících se v kodaňské oblasti.

Zařízení bude napájeno energií ze dvou 3,6 MW pobřežních větrných farem umístěných v blízkosti kombinované teplárny v kodaňské čtvrti Avedore. Do projektu H2RES je zapojeno několik dalších společností - včetně norského výrobce elektrolyzérů NEL Hydrogen. Za posledních 18 měsíců se Orsted podílel na realizaci sedmi projektů čistého vodíku s partnery z Dánska, Německa, Nizozemska a Velké Británie.

2

Spolupráce s výrobcem hnojiv Yara

Pro Orsted to bude další projekt související s výrobou zeleného vodíku. Nedávno Dánové oznámili, že ve spolupráci s norským producentem hnojiv Yarou začnou v Nizozemsku vyrábět vodík pomocí obrovského 100 MW elektrolyzéru, který bude poháněn přebytečnou energií generovanou pobřežními větrnými farmami. Instalace má být uvedena do provozu v letech 2024-25 a poté by měla vyprodukovat asi 75 000 tun „zeleného“ amoniaku ročně, což by představovalo asi 10 procent. současná výrobní kapacita nizozemského závodu Yara.

K napájení elektrolyzéru ve Sluiskilu je dánským energetickým koncernem využití energie vyrobené z větrných farem, které postavil a které se nacházejí u pobřeží Nizozemska v zónách známých jako Borssele 1 a 2, s celkovou kapacitou až 752 MW. Také v Nizozemsku připravuje Shell svůj obrovský vodíkový projekt, který za tímto účelem navázal spolupráci s Gasunie.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení