Vzhledem ke zvýšenému množství objednávek je minimální výše objednávky z e-shopu stanovena na 50 000,- kč (tento limit se nevztahuje na elektrocentrály).

Jaký fotovoltaický střídač? Vybíráme solární invertor

Efektivní fotovoltaická instalace se musí skládat z více komponent – jednou z nejdůležitějších částí je tzv. střídač. Bez něj je celá instalace prakticky k ničemu, neboť jeho hlavním úkolem je vyrábět elektřinu a přenášet ji do sítě. Výběr střídače je vážný úkol, proto jsme připravili článek na toto téma.

Invertor - co to je?

Střídač, nebo také invertor nebo měnič kmitočtu, je zařízení sloužící k přeměně stejnosměrného proudu na proud střídavý, tedy takový, který můžeme použít v našich domácích spotřebičích. Samotné zařízení je poměrně komplikované – musí zajistit bezpečnost celé fotovoltaické instalace, uživatelů i elektrické sítě. Moderní střídače mají speciální software, díky kterému můžeme sledovat chod instalace a v případě jakýchkoliv problémů rychle reagovat a závadu odstranit.

 

Jaký fotovoltaický střídač?

Střídače můžeme rozdělit na jednofázové a třífázové. Jednofázový střídač je určen pro malé fotovoltaické instalace, u větších byste měli investovat do třífázového měniče. Třífázová verze je účinnější a tedy i dražší. Zařízení dělíme také z důvodu zřízení či nepřipojení k elektrické síti. Používáme střídač ostrovního typu s instalací mimo síť, protože se nepřipojují do sítě, nevydávají přebytečnou elektřinu, ale pouze napájejí domácí spotřebiče. Síťový střídač může předávat vyrobenou přebytečnou energii, a proto potřebuje vytvořit připojení k síti.

Bez ohledu na typ by měl být měnič především spolehlivý – je to jeden z prvků, který musí pracovat nepřetržitě. Odolnost je další velmi žádanou vlastností – střídač pracuje ve velmi obtížných povětrnostních podmínkách, proto se před nákupem vyplatí zkontrolovat třídu odolnosti IP zařízení. Tento indikátor vypovídá o odporu a těsnosti měniče. Každý střídač by měl mít příslušné certifikáty – pokud nemá, nevyplatí se do něj investovat. Certifikáty svědčí o spolehlivosti a výkonu zařízení. Velmi důležitá je také záruční doba – čím je delší, tím jsou měniče kvalitnější. Proto se vyplatí uvažovat pouze o těch zařízeních s ochrannou lhůtou minimálně 5 let.

Kvalitní střídač by měl mít široký rozsah provozních teplot – ideálně mezi -25 °C a + 60 °C. Díky tomu se nebudeme muset starat o kontinuitu dodávek energie ani během tuhé zimy nebo horkého léta. Spolehlivý a odolný střídač je základem efektivního fotovoltaického systému. Je nejen nejdůležitějším prvkem celého systému, ale také účinným nástrojem pro sledování provozu celé instalace. Výběr invertoru je velmi důležitým krokem, který může rozhodnout o úspěchu celé investice.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení