Vzhledem ke zvýšenému množství objednávek je minimální výše objednávky z e-shopu stanovena na 50 000,- kč (tento limit se nevztahuje na elektrocentrály).

Jak vybrat vhodný záložní zdroj?

Nepřerušitelný zdroj napájení (UPS) je zařízení, které zajišťuje nepřetržité napájení zařízení, která musí pracovat neustále. Nejen počítače a servery, ale také čerpadla ústředního topení, kamna, regulátory a ventilátory musí mít stálé napájení. Využití zdrojů nepřerušitelného napájení je velmi široké a zahrnuje: domácnosti, kanceláře, školy, výrobní závody, banky a dokonce i nemocnice.

Co je to UPS?

UPS je zařízení vybavené baterií, jehož hlavním úkolem je napájet k němu připojená elektrická zařízení. Při výpadku proudu zajišťuje nepřerušitelný zdroj jeho napájení a zároveň chrání před napěťovými rázy.

Na trhu existuje několik typů nepřerušitelných zdrojů napájení:

  • Nouzové napájecí zdroje tzv. pasivní rezerva, často nazývaná off-line. Tyto napájecí adaptéry poskytují pouze základní ochranu proti výpadkům proudu v zásuvce. Systém monitoruje vstupní napětí a přepne na bateriový provoz pouze tehdy, když je detekován pokles. Tento typ UPS lze připojit pouze k zařízením, která pro svůj provoz nevyžadují dokonale sinusovou vlnu napětí (např. Nevýhodou off-line zdrojů je zpožděná odezva na sepnutí v síti (řádově 10-20 milisekund). Mezi výhody patří nižší náchylnost k poruchám a nižší energetické ztráty, s čímž jsou spojeny nižší provozní náklady.
  • Nouzové napájecí zdroje, tzv. linkově interaktivní. Zdroje tohoto typu jsou založeny na off-line provedení s použitím měniče napětí, který je trvale připojen bez ohledu na zdroj napájení. Díky tomu při odběru energie ze sítě poskytuje převodník adekvátní stabilizaci. Při provozu na baterie však převádí stejnosměrný proud na střídavý. Line-interactive UPS ne vždy při poklesu napětí přepnou zdroj na baterii, protože ji dokážou samy stabilizovat. To má pozitivní vliv na výdrž baterie.
  • Nouzové napájecí zdroje s tzv. dvojitou konverzí nebo jednodušeji online. Poskytují komplexní ochranu a generují ideální výstupní napětí a jsou vhodné pro nejcitlivější přijímače. Při nákupu napájecích zdrojů tohoto typu musíme počítat s vysokou cenou a velkými energetickými ztrátami, které jsou způsobeny způsobem jejich práce. Mezi výhody patří velmi vysoká odolnost proti rušením vstupního napětí, krátká doba odezvy a žádný výpadek proudu. Pro své velmi dobré parametry a nepřetržitý provoz se používají k napájení lékařské techniky.

 

Na co se zaměřit při výběru UPS?

Nejdůležitějším parametrem zdroje nepřerušitelného napájení je výkon, který může poskytnout zařízením k němu připojeným. Tato funkce se obvykle uvádí dvěma způsoby: činný výkon ve wattech (W) - jedná se o jmenovitý výkon, který lze použít při výkonu práce a dodat připojeným zařízením. Zdánlivý výkon ve voltampérech (VA) Při výběru UPS musíme nejprve určit, jaký výkon je nutný k napájení našeho zařízení a poté zvolit vhodný zdroj nepřerušitelného napájení.

Doba přepnutí: Aby byl zajištěn nepřerušovaný provoz zařízení, měla by být doba přepnutí co nejkratší. Optimální hodnota by měla být v rozmezí od 10 do 20 ms, ale pamatujte, že čím je menší, tím větší je záruka, že počítač nestihne vypnout nebo resetovat. V případě lékařských přístrojů je jakékoli zpoždění přepínání nepřijatelné, proto nemocnice používají on-line UPS.

Doba zálohování baterií: Hlavním úkolem napájecího zdroje je udržet provoz připojených zařízení během výpadku proudu, ale pamatujte, že tato doba je omezená a umožňuje v závislosti na kapacitě baterií udržovat zařízení několik až několik minut. V případě PC je to obvykle dostatečná doba pro uložení změn nebo uzavření dokumentu.

Počet a typ výstupních zásuvek: Není vhodné připojovat k UPS více odboček nebo pásků, proto je dobré zvolit model, který má odpovídající počet chráněných výstupních zásuvek. V základní konfiguraci potřebujeme k napájení minimálně tři výstupy: monitor, centrální jednotku a například router. Pokud je počet zařízení větší, měli bychom získat model s odpovídajícím počtem zásuvek.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení