Vzhledem ke zvýšenému množství objednávek je minimální výše objednávky z e-shopu stanovena na 50 000,- kč (tento limit se nevztahuje na elektrocentrály).

Jak vybrat vhodné tepelné čerpadlo?

Náklady na vytápění tvoří zdaleka největší část rozpočtu domácnosti. A výběr vhodného zdroje tepla je rozhodně tím nejlepším řešením z hlediska jejich výrazné redukce. Díky tomuto článku se dozvíte, jaké faktory se při výběru tepelného čerpadla zohledňují, jak celý proces probíhá a proč se rozhodně nevyplatí využívat služeb neprověřených montážních týmů.

Výběr čerpadla není tak jednoduchý

Univerzální tepelné čerpadlo, připravené vykonávat svou práci v každé domácnosti? Nic takového samozřejmě neexistuje. Stejně jako cena a značka by neměly být na seznamu absolutně nejdůležitějších faktorů, kterými se budete řídit při výběru řešení vytápění pro váš dům – i když samozřejmě připouštíme, že oba tyto faktory budou i nadále důležité.

 Vaši spokojenost s vytápěním tepelným čerpadlem určí jeho účinnost, funkčnost a úsporu. Tohoto cíle lze dosáhnout pouze stanovením potřeby tepla objektu a obyvatel, návrhovými možnostmi instalace, výběrem zařízení s odpovídající výkonnostní charakteristikou a nakonec - využitím služeb odborné firmy, která se zabývá montáží a návrhem instalace tepelných čerpadel na denní bázi. Následující seznam faktorů, které je třeba vzít v úvahu, je absolutním základem pro důkladnou analýzu toho, jak bude vaše budoucí tepelné zařízení fungovat.

Stav a stáří budovy a tepelného čerpadla

V případě novostaveb bude důležité zahrnout tepelné čerpadlo co nejdříve do procesu projektování. Toto řešení výrazně sníží investiční náklady vč tím, že se vyhneme stavbě přípojky a plynového komína. Nové domy jsou stavěny na základě omezujících norem, které výrazně omezují přípustnou potřebu budovy po energii z neobnovitelných zdrojů. Jejich použití vytváří ideální podmínky pro zvýšení účinnosti našeho topného systému s tepelným čerpadlem na maximum.

 U starších budov - pro zajištění správného provozu tepelného čerpadla může být nutné provést tepelnou modernizaci dle výše uvedených norem. Je nutné prověřit, zda budoucí čerpadlo bude schopno plně pokrýt tepelné potřeby objektu a případně zvážit vytvoření hybridního systému založeného na jeho interakci s již nainstalovaným typem vytápění automaticky. V případě potřeby nejvíce ušetříte, když si předem dáte plynové topení. Co se týče samotné instalace rozvodů tepla, nejlepším řešením bude provedení podlahové, stěnové nebo stropní instalace. Standardní radiátory - ačkoli spolupracují s tepelným čerpadlem - se mohou ukázat jako méně účinné kvůli nutnosti přizpůsobit se práci při nižší teplotě, což s sebou nese nutnost zvětšit jejich povrch. V takové situaci je často nutné systém podpořit doplňkovým zdrojem tepla. Přechod na podlahové vytápění je proto ve většině případů zdaleka nejjednodušším a nejlevnějším řešením.

 

Jaký typ tepelného čerpadla použít?

Základní rozdělení čerpadel podle typu zdroje tepla je rozděluje na tři typy – vzduch, voda a země. Liší se mj. pokud jde o rozsah provozních teplot, požadavky na místo, účinnost a nutnost (nebo nedostatek) vhodného projektu geologických prací nebo získání povolení.

Individuální investoři se nejčastěji rozhodují pro instalaci čerpadla vzduch-voda, které k vytápění využívá atmosférický vzduch zvenčí budovy. Velkým plusem tohoto řešení je bezesporu absence speciálních nároků na místo instalace, což se promítá do možnosti jejich použití i na pozemcích s velmi malou rozlohou. V jejich prospěch rozhodně hovoří i relativně nízká cena a rychlá doba montáže.

Účinnost moderních čerpadel vzduch-voda umožňuje jejich bezproblémový provoz již při teplotách –25 stupňů Celsia, je však třeba mít na paměti, že čím vyšší mráz, tím nižší účinnost systému. Ve skutečnosti v našem mírném podnebí není třeba se obávat žádných problémů. V případě potřeby jsou instalace na bázi vzduchového čerpadla vybaveny přídavnými ohřívači. Při výběru správného modelu byste měli vzít v úvahu také hladinu hluku generovaného venkovní jednotkou. Hlasitost musí být zvolena tak, aby splňovala příslušné akustické normy, aniž by rušila členy domácnosti a sousedy.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení