Vzhledem ke zvýšenému množství objednávek je minimální výše objednávky z e-shopu stanovena na 50 000,- kč (tento limit se nevztahuje na elektrocentrály).

Jak vybírat fotovoltaické panely?

V poslední době zaznamenala fotovoltaika velmi dynamický rozvoj. Stále více lidí se rozhoduje pro instalaci fotovoltaického systému u nich doma. Před zahájením investice stojí za zvážení, jaká velikost instalace je skutečně zapotřebí. Jak správně zvolit výkon fotovoltaického zařízení podle potřeb vašeho domova?

Při zvažování instalace fotovoltaického zařízení stojí investor před několika dilematy. Umístit je na střeše nebo na zemi? Jak si vybrat výkonnou společnost? Které zvolit komponenty podle výrobce (moduly a střídač)? Jaký instalační výkon bude optimální a zajistí energetickou náročnost budovy a jejích obyvatel?

 

foto

Kolik vyrobí solární panel energie za rok?

V podnebných podmínkách naší země vyrobí fotovoltaické panely o špičkovém výkonu 1 kWp okolo 980 W elektrické energie ročně. Jednotka známá jako kWp je parametr používaný zejména v oblasti fotovoltaiky. kWp určuje, jaké účinnosti lze dosáhnout solárními panely, pokud jejich práce probíhá v tzv. Standardních podmínkách měření. Jednoduše řečeno - kolik elektřiny (1 kWh) může daný panel nebo celá fotovoltaická instalace vyrobit. Dnes jsou k dostání fotovoltaické panely s výkonem 270 – 450 kWp. Jednoduše můžeme říci, že čím více si pořídíte solárních panelů, tím více energie vyrobí.

Jaký typ panelu si vybrat?

Fotovoltaické články, které tvoří fotovoltaický solární panel, jsou polovodičové prvky, které přeměňují energii slunečního záření na elektrický proud. Jednotlivé moduly mají příliš nízké napětí a energii pro napájení domácí instalace. Proto jsou zapojeny do série do řetězců, což umožňuje součet hodnot. Všechny moduly tvořící řetězec by měly pocházet od stejného výrobce, musí být stejného typu, mají stejný výkon a jsou srovnatelné se sluncem podobným způsobem. V současné době existují fotovoltaické panely, které používají články vyrobené různými technologiemi, každý z nich má své vlastní výhody a nevýhody.

fot

Monokrystalické články

Prvním typem jsou monokrystalické články běžně používané v domácích fotovoltaických zařízeních. Vyznačují se elegantní, tmavou barvou a jednotnou strukturou. Jsou vyrobeny z roztaveného křemičitého písku (s příměsí boru), ze kterého se po vyčištění vytvoří monokrystal ve tvaru válce. Válec je laserem rozřezán na kulaté desky, jejichž strany jsou vyříznuty do téměř čtvercového tvaru. Účinnost monokrystalických buněk je největší. Převádějí více než 20% sluneční energie na elektřinu (současný rekord v účinnosti je kolem 25%). Výroba monokrystalických článků je nejdražší, což se promítá do nejvyšší ceny fotovoltaických panelů, ale díky své vysoké účinnosti zabírá instalace méně místa na střeše.

Polykrystalické články

Druhá skupina zahrnuje polykrystalické články, které jsou nyní velmi populární. Díky méně komplikované výrobě jsou levnější než monokrystalické články. Během výroby se křemíkové bloky kombinují a krystalizují do jednoho bloku, který se poté rozřeže na čtvercové nebo obdélníkové "plátky". Ve srovnání s monokrystaly mají nižší účinnost, přibližně 16–18% a mírně nižší trvanlivost. Parametry jsou způsobeny skutečností, že pohyb elektronů mezi připojenými krystaly není tak plynulý jako v případě monokrystalů.

Kam umístit fotovoltaické panely?

Efektivní využívání solární energie k výrobě elektřiny ve fotovoltaických panelech vyžaduje zajištění co nejdelšího a nepřerušovaného přísunu světelného záření. Ideální je umístit fotovoltaický panel na jižní stranu, střecha by měla být v úhlu alespoň 35 stupňů. V našich podmínkách fungují i panely umístěné na východní či západní stranu, počítejte však s nižším výkonem. Důležité je dbát na to, aby panely neměly zbytečné stínění v podobě jiných střech, stromů či komínů. I to snižuje výkon i o desítky procent.

 

 

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení