Vzhledem ke zvýšenému množství objednávek je minimální výše objednávky z e-shopu stanovena na 50 000,- kč (tento limit se nevztahuje na elektrocentrály).

Jak na skladování elektrické energie

Většina obnovitelných zdrojů energie trpí jedním zásadním problémem - množství energie, které lze takto vyrobit, úzce souvisí s přírodními podmínkami. Tato otázka je obzvláště důležitá v případě sluneční a větrné energie, kde hlavním faktorem určujícím účinnost je průměrná úroveň slunečního záření nebo síla větru v daném místě, stejně jako přizpůsobení výroby energie aktuální poptávce.

Co je to skladování elektřiny?

V teorii vědy skladování energie rozpoznává všechny druhy metod, které umožňují skladování přebytečné elektřiny ve strukturách energetické sítě. V současné době je profesionální skladování energie v globálním měřítku založeno na speciálních elektrárnách. Tuto roli skladování energie nejčastěji hrají přečerpávací elektrárny.

Základní metody profesionálního skladování energie

Funkční metody skladování vyrobené energie lze rozdělit do několika kategorií:

  • vodní energie - čerpání vody, přehrady,
  • vzduch - kompresory a skladování stlačeného vzduchu, skladování kapalného vzduchu,
  • baterie, např. olověné, nikl-kadmiové a kov-vodíkové baterie setrvačníky,
  • palivo, např. vodík, metan,
  • teplo, např. solární jezírko, tepelné čerpadlo.

Každý z výše uvedených příkladů patří velmi profesionální, organizované skladování energie. Nejedná se například o sklady, které mohou provozovat jednotlivci.

6

Je možné skladování energie doma?

Ano, nadbytečnou energii generovanou doma lze rovněž uložit. V každém domě, který má fotovoltaické články a panely, se vyrábí přebytečná elektřina. Důvodem je, že modelová domácnost pro své vlastní účely potřebuje přibližně 40% energie, kterou produkuje. Zbytek přebytečné energie lze distribuovat jakýmkoli způsobem. Tuto přebytečnou energii lze použít k vytápění domu (jako doplněk ústředního vytápění) nebo k přenosu do sítě elektrárny. Ta druhá varianta je díky vývoji technologie možná a dá se snadno operativně provést.

Domácí skladování energie - jak to funguje?

K ukládání přebytečné elektrické energie doma potřebujete systém, který se obvykle skládá z fotovoltaické sady, baterie, akumulátoru. Princip fungování systému je snadný. Elektrická energie je odebírána ze sítě pouze v případě nouze, v případě vybité baterie. Od okamžiku východu slunce systém pracuje samostatně pro svou vlastní spotřebu vyplývající ze sluneční energie. Pokud vyrobená energie vyhovuje potřebám domácnosti, zahájí se proces nabíjení baterie.

 Energie je z baterie odebírána v krizových situacích, např. když moduly systému nejsou vystaveny slunečnímu záření (nadměrný stín, oblačnost, noc). Když je v tomto procesu baterie 100% nabitá, díky použité technologii může domácnost zahájit proces ukládání přebytečné energie do veřejné sítě. Alternativou je využití přebytečné energie pro jiné účely fotovoltaické farmy, např. odesílání energie k napájení tepelného čerpadla budovy v ústředním vytápění. Nejčastěji je tedy každý dům s fotovoltaickými panely jakýmsi druhem skladování energie. Podmínkou je odpovídající instalace, nabíjení baterie.

Pro vytvoření vlastního skladu je třeba v této oblasti dokončit řadu prací. Na začátku je samozřejmě zásadní naplánovat systém skladování energie, stanovit pro něj cíle nebo definovat, jaké články budou základem této solární instalace. Při výběru fotovoltaických panelů musíte věnovat pozornost jejich výkonu, účinnosti a efektivitě. Je velmi důležité, pokud chce investor pracovat nejen v oblasti výroby energie, ale také skladování.

 

 

 

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení