Vzhledem ke zvýšenému množství objednávek je minimální výše objednávky z e-shopu stanovena na 50 000,- kč (tento limit se nevztahuje na elektrocentrály).

Jak funguje zelená elektřina a proč byste ji měli chtít?

Co je OZE? Za populární zkratkou OZE jsou obnovitelné zdroje energie. Jaké jsou v praxi? Na rozdíl od uhlí, ropy, zemního plynu nebo uranu, které se také přirozeně vyskytují v přírodě, lze obnovitelné zdroje regenerovat v krátké době. Na druhé straně se neobnovitelné zdroje energie vytvářejí velmi zřídka a pomalu nebo vůbec. Obnovitelná energie pochází z prostředí a procesů, které zde probíhají. Vznik OZE souvisí s výskytem přírodních jevů.

 Mezi obnovitelné zdroje energie patří:

  • slunce - solární energii využívají fotovoltaické panely,
  • vítr - větrná energie se transformuje na energii na větrných farmách
  • voda - síla přílivu a odlivu mořské vlny - používá se ve vodních elektrárnách
  • biomasa - tj. dřevo, sláma, bioplyn a biokapaliny, ze kterých se získává energie spalováním, energie získaná z tepla: geotermální (ze země), aerotermální (ze vzduchu), hydrotermální (z vody).

Pamatujte, že i když tento typ energie pochází z prostředí, není to energie zdarma. Její výrobci nesou určité náklady související s např. s rozvojem investic a údržbou infrastruktury.

obrázek_2021-02-19_132223

Jaké jsou výhody využívání obnovitelné energie?

Je možné starat se o přírodní prostředí přechodem na energii získanou z obnovitelné energie? Odpověď na tuto otázku je naprosto kladná. Obnovitelné zdroje jsou ekologickou alternativou pro získávání energie bez poškození přírody. Zelená elektřina je protiváhou vznikajícího smogu, který produkují například kotle na tuhá paliva nebo nekvalitní palivo. Každá kilowatthodina (kWh) vyprodukovaná na fotovoltaické farmě nebo větrnými turbínami působí proti emisím více než kilogramu CO2 do atmosféry a také v menším množství oxidu siřičitého nebo oxidů dusíku.

Zelená energie pro všechny domácnosti

Ne každý má možnost instalovat fotovoltaické panely na střechu nebo postavit na zahradě velký větrný mlýn, nemluvě o vodní elektrárně. Každý si však může objednat zelenou elektřinu od své energetické společnosti se „zeleným certifikátem“, tj. Elektřinou pocházející z ekologických zdrojů, nikoli z uhlí. Zelenou energii nabízejí některé společnosti prodávající elektřinu do našich domácností.

To samozřejmě neznamená, že po přepnutí na zelenou energii se někdo objeví a nainstaluje větrný mlýn za oknem pro vlastní potřebu. Jednoduše obdržíte záruku potvrzenou příslušným certifikátem, že množství energie, které používáte, bude generováno z obnovitelného zdroje. Jinými slovy - pokud by se každý rozhodl pro ekologické nabídky, pak by 100% energie pro domácnosti muselo pocházet z obnovitelných zdrojů.

 

 

 

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení