Vzhledem ke zvýšenému množství objednávek je minimální výše objednávky z e-shopu stanovena na 50 000,- kč (tento limit se nevztahuje na elektrocentrály).

Jak funguje fotovoltaika v zimě?

Výhody fotovoltaických instalací si spojujeme především s letními měsíci, kdy je slunečno a teplo. Ale jaká je účinnost fotovoltaiky v zimě?

 Když teploty klesnou pod nulu a na střechách se objeví vrstvy sněhu, může to mít dopad na fungování fotovoltaických instalací. Jsou však pro majitele v zimních měsících stále výhodné?

 

Klima pro solární energii

Česko není považováno za zemi, kde často svítí slunce. V případě fotovoltaiky však nelze kombinovat slunečné dny s účinností fotovoltaické instalace. Vždyť slunce svítí každý den, i když je občas zakryto mraky. Důležitějším faktorem je například délka dne. Mezi listopadem a únorem jsou dny mnohem kratší než v letních měsících, proto účinnost fotovoltaických instalací klesá. Výzkum slunečního záření jasně ukazuje, že naše klima je příznivé pro využívání solární energie a instalace fotovoltaických zařízení je pro investory zisková. S využitím nejnovějších článků na našich střechách můžete počítat s návratností investice po 7–8 letech od nákupu panelů. Je to mnohem rychlejší než před pár lety a navíc se prodloužila i životnost samotných panelů.

V zimním období jsou tedy pouze dva faktory, které mohou účinnost fotovoltaických panelů ovlivnit. Jeden je kratší den a tím pádem i méně slunce. Druhý - sníh na střeše. Tento typ přikrývky dokáže účinně omezit přístup slunečního záření k buňkám. Při teplotách blízkých nule nebo vyšších bude sníh na střeše rychle tát. V mrazivých dnech však dokáže panely zakrýt na delší dobu, zvláště pokud jej neinstaloval odborný tým. Pokud jsou panely instalovány pod úhlem min. 35 stupňů, je snadné odstranit sněhové nánosy, budete moci ponechat instalaci samo o sobě podpořené silami přírody a fyziky.

Výhodné mikroinvertory v zimě

U starších typů solárních panelů znamenalo i malé množství sněhu na jednom z modulů značné ztráty při výrobě elektřiny pro celou instalaci. Bylo to způsobeno tím, že všechny články byly zapojeny do série s centrálním invertorem. Střídač nejen převádí stejnosměrný proud na střídavý, ale také reguluje provoz panelů. Pokud alespoň jeden z nich pracoval se slabší účinností, ostatní také vyráběly méně elektřiny.

V dnešní době jsou stále populárnější mikroinvertory, které zvyšují účinnost fotovoltaických článků i v zimním období. Rozdíl je ve způsobu fungování obou zařízení. Namísto centrálního invertoru převádějí mikroinvertory proud až ze čtyř modulů. To znamená, že intenzita práce panelů se volí efektivněji. Pokud sníh pokryje jeden panel, pouze ten dodá méně energie. Ostatní budou fungovat na optimální úrovni. Mikroinvertory navíc začnou pracovat rychleji a skončí později než tradiční centrální invertor, takže v zimě získáme více času, kdy nám naše instalace může vyrábět energii.

Vyrábí zařízení v zimě méně elektřiny?

Množství elektřiny vyrobené fotovoltaickým panelem se udává v kilowatthodinách (kWh). Roční období a výše popsané faktory budou mít samozřejmě vliv na výkon instalace. Pokud například v létě dokáže 1 kwp fotovoltaické instalace vyrobit 180 kWh elektřiny za měsíc, pak v zimních měsících spolu s kratšími dny účinnost klesá. V únoru to bude cca 60 kWh, ale nejméně elektřiny vyrobí fotovoltaika v prosinci a lednu – 20-30 kWh. Znamenají tato čísla, že instalace fotovoltaického systému je nerentabilní? Určitě ne. V případě fotovoltaiky budou vždy období nižší účinnosti, a to i v létě, kdy jsou týdny deštivé a chladné. Proto při posuzování účinnosti zařízení bude roční bilance vždy měřitelná. Je to dáno tím, že v létě je výroba elektřiny tak velká, že domácnost není schopna toto množství elektřiny využít. Poté můžeme přebytky elektřiny odevzdat do elektrické sítě a na základě smlouvy s provozovatelem získat zpět 70 až 80 % energie odeslané do sítě v zimě. Nedojde tak k velkým disproporcím mezi účty za elektřinu v létě a v zimě.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení