Vzhledem ke zvýšenému množství objednávek je minimální výše objednávky z e-shopu stanovena na 50 000,- kč (tento limit se nevztahuje na elektrocentrály).

Vyplatí se pořídit si solární kolektory?

Solární kolektory jsou prvním alternativním zdrojem energie, který si získal naši přízeň a dá se říci, že pro mnoho domácností se stal standardem. Vyplatí se ale do těchto zařízení investovat? Jaké jsou jejich výhody a nevýhody a také rizika spojená s jejich provozem? Co získává dům vybavený solární instalací?

 

Podmínky slunečního záření u nás jsou proměnlivé

Mnoho investorů se obává příliš vysokých výdajů na instalaci kolektorů v poměru k jejich používání v průběhu roku. Faktem je, že účinnost solárních kolektorů je různá a někdy se stávají i zbytečnými. V našem klimatickém pásmu začínají nejpříznivější sluneční podmínky v dubnu a trvají až do září. Stojí za zmínku, že klima se neustále mění a v Česku je stále více horkých dnů. V období od podzimu do jara lze také počítat s alespoň částečným pokrytím potřeby tepla a předehřevem např. teplé užitkové vody, což dále přináší značné úspory. Pamatujte, že potřeby na vytápění a ohřev vody tvoří tzv. zdaleka největší podíl na roční energetické bilanci budovy nám tedy hledání úspor v této oblasti přináší největší zisky.

Použití solárních kolektorů se promítá přímo do snížení spotřeby paliva nebo elektřiny snížením doby provozu topného kotle nebo jiného zdroje tepla. Solární nádrž má výměník tepla, který předává teplo užitkové vodě. Horkou sprchu si tak můžete dát i ve dnech, kdy je slunce schováno za mraky.

 

Provozní náklady a servis

V případě solárních kolektorů platíme pouze jednou - při nákupu instalace. Později je využíváme prakticky bez dalších nákladů a systém je prakticky bezporuchový. Důležité je však vybírat pouze kolektory prověřeného výrobce. Provoz solární instalace vyžaduje minimální spotřebu elektrické energie - pouze pro napájení oběhového čerpadla a regulátoru (cca 20-30 W, tj. méně než 1 % tepla získaného z kolektorů). Každých 5 let potřebujete také servis spojený s výměnou oběhového média (nejčastěji je to glykol). Náklady na energii a suroviny na výrobu solárního kolektoru se vyplatí během jeho 2-3 let provozu.

Riziko přehřátí a bezpečnost

Častou starostí investorů je také problém přebytečného tepla vznikajícího v zařízení a jeho spotřeby např. během dovolené. Pokud je výběr solárního zařízení proveden správně, instalace se nepřehřívá. Pro tento účel se vyplatí zvolit kolektor s absorbérem odpovídající struktury, která zajistí možnost odtoku glykolu ve stagnujícím stavu. Velký význam má i výběr automatizace – hodit se bude funkce dovolená, která dobře poslouží v případě plochých kolektorů. Nabízí mimo jiné noční chlazení (odvod tepla do okolí) vody v zásobníku TUV.

Výroba energie je zcela zdarma a bezpečná pro životní prostředí

To je důležitý argument, protože volná energie je jedna věc a snížení tvorby tepla v budově má​přímý vliv na nižší emise škodlivin do ovzduší a zlepšuje místní kvalitu ovzduší. Sluneční kolektory mají navíc nejnižší ekologickou zátěž, což znamená, že jejich výroba a pozdější (což je důležitější) likvidace jsou bezpečné pro životní prostředí. Po předpokládané minimální 25leté životnosti lze materiály, ze kterých byl solární kolektor postaven, recyklovat. Kolektory zajišťují nejnižší náklady na výrobu tepla – u jiných zdrojů nedosažitelné.

Slunce produkuje čistou, nevyčerpatelnou a bezplatnou energii a my často hledáme úspory v domácím rozpočtu. Změny ve stavebnictví a stále rostoucí požadavky a standardy používaných technologií nás navíc nutí využívat alternativní řešení. Solární technologie je jednou z nich. Vyplatí se investovat do solárních kolektorů? Ano, rozhodně to stojí za to. Obnovitelná energie je energií budoucnosti.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení