Vzhledem ke zvýšenému množství objednávek je minimální výše objednávky z e-shopu stanovena na 50 000,- kč (tento limit se nevztahuje na elektrocentrály).

Instalace fotovoltaických panelů na plochou střechu

Plochá střecha není překážkou pro instalaci fotovoltaického systému. Často si myslíme, že montáž panelů na šikmou střechu je jednodušší, ale je to jen zdání - s dnešními technologiemi není plochá střecha při montáži zásadní problém. Co je třeba udělat pro snadnou instalaci panelů na naši plochou střechu?

Při instalaci panelů v první řadě dbejte na jejich úhel sklonu a orientaci na jih. Bohužel je třeba si uvědomit, že fotovoltaická instalace na ploché střeše bude vyžadovat specializovanou nosnou konstrukci, díky které lze panely optimálně umístit a zatížit. Nejčastěji se používají 4 typy montážních systémů: montáž bez předřadníku, se zátěží, systém se zátěží na madla a montáž na konzolu.

Bezzátěžový montážní systém se skládá z hliníkové konstrukce, která se montuje do betonových bloků umístěných na střeše. Díky takové zátěži se nemusíme bát, že by silné poryvy větru celou instalaci rozfoukaly. Systém upevnění zátěže vyžaduje dodatečné zatížení konzol betonovými bloky. Na jeden fotovoltaický panel připadá cca 75 kg zátěže (v případě systémů bez předřadníku je to cca 26 kg).

V systémech se zátěží na madlech se používají speciální hliníkové konzoly umístěné na pryžových podpěrách navíc zatížených betonovými bloky. To značně usnadňuje montáž celé fotovoltaické instalace. Dalším způsobem je připevnění FV panelu na plastovou konzolu, která je uvnitř vyplněna závažím (štěrk nebo betonové bloky).

Instalace panelů - jaký úhel bude optimální?

Fotovoltaický systém funguje nejúčinněji, když je instalován ve správném úhlu. U nás je nejvhodnější sklon panelů mezi 30-38 stupni (na severu země bude nejoptimálnější sklon blíže 40 stupňům a na jihu mezi 30-35 stupni) a obklady přímo na jih. S tímto nastavením si můžeme být jisti, že moduly pracují nejvyšší rychlostí. Naštěstí většina montážních systémů přizpůsobených plochým střechám umožňuje upravit úhel sklonu tak, aby panely mohly efektivně pracovat. Pozor byste si samozřejmě měli dát i na další faktory, jako je zastínění nebo znečištění – i malý stín (z komína či koruny stromu) nebo skvrny mohou výrazně snížit účinnost fotovoltaické instalace.

Závěrem lze říci, že instalaci solárních panelů na plochou střechu nekladou žádné zásadní překážky. V tomto případě potřebujete pouze speciální stojan, aby byly moduly nakloněny pod správným úhlem. Celá konstrukce musí být řádně zvážena, aby větší vichřice nebo prudká vichřice nepoškodila nebo dokonce nesfoukla instalaci z naší střechy. Nezapomeňte zvolit správný úhel sklonu panelů - bez něj nebudou fungovat efektivně.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení