Vzhledem ke zvýšenému množství objednávek je minimální výše objednávky z e-shopu stanovena na 50 000,- kč (tento limit se nevztahuje na elektrocentrály).

Fotovoltaika na zemi nebo fotovoltaické panely na střeše?

Jedním z rozhodnutí, která je třeba učinit při výběru FV zařízení, je, to zda by měly být solární panely na střeše nebo na zemi. Každé z řešení má své výhody i nevýhody. U takových instalací lze uvažovat z hlediska efektivity (v kontextu jejich umístění), ale také nákladů na montáž panelu nebo obsazeného prostoru. Jednotlivé funkce každého z řešení vám popíšeme v následujícím článku.

Fotovoltaika na zemi

Pozemní solární panely lze instalovat kdekoli na vašem pozemku. V některých případech se může ukázat, že plocha dostupná na zemi bude větší než plocha dostupná na střeše. To se zase promítne do většího energetického výnosu a zaručuje větší úspory. Na druhou stranu taková instalace zasahuje do našeho obytného prostoru, může narušit jeho estetiku a ve srovnání se střešními instalacemi zabírá větší plochu (panely musí být uspořádány tak, aby se navzájem nestínily) .

Dalším argumentem proti takové instalaci je riziko zastínění povrchu solárních panelů, a to jak stávajícími objekty, tak těmi, které se mohou v budoucnu objevit v jejich blízkosti (např. Nové budovy). Při navrhování fotovoltaiky na zemi musíme vzít v úvahu typ půdy, do které stojany umístíme. Pamatujte, že je nesmírně důležité instalovat nosnou konstrukci pevně a trvanlivě - jinak by se stojany mohly převrátit a poškodit panely.

Pozemní fotovoltaika často vyžaduje použití dalších materiálů, jako je cement, pro založení konstrukce. Tím se zabrání tomu, aby měkký podklad klesl. Při této volbě musíme být také opatrnější, pokud jde o možnost zastínění panelů. Výhodou pozemní fotovoltaiky je, že se snáze čistí - panely jsou snadno dostupné a články se řádně čistí.

Solární panely na střeše

Střešní solární panely samozřejmě využívají prostor na naší střeše, takže nezasahují do našeho obytného prostoru. Nevýhodou takové instalace však je, že vyžaduje, abychom se ve větší či menší míře přizpůsobili střešní konstrukci a jejímu sklonu. Jakékoli další ohyby tohoto povrchu nás nutí používat dražší nosné konstrukce. Nejdůležitějším faktorem, který musíme vzít v úvahu, je uspořádání střechy ve vztahu ke světovým směrům a její struktuře (počet svahů, jejich sklon, vikýře atd.).

V ideálním případě by měl být fotovoltaický panel namontován na jižní straně se sklonem 40 °. Jedná se o optimální uspořádání panelů a závisí na faktorech, jako je zeměpisná poloha. Proto se provádí fotovoltaický audit, díky kterému určíme nejlepší podmínky pro budoucí instalaci. Rovněž je třeba vzít v úvahu uspořádání komínů, ventilátorů a dalších vyčnívajících prvků, které mohou zakrývat fotovoltaické panely. Zastíněné buňky jsou méně účinné, což v nejhorším případě může dokonce klesnout na nulu.

Vidíme tedy, že při navrhování solárních farem na střeše musíme být velmi opatrní a důkladní. Měli byste se také podívat do budoucnosti - pokud jsou vedle budovy stromy, ujistěte se, že brzy nevrhnou na panely stín. Fotovoltaické panely na střeše vyžadují použití speciální nosné konstrukce, což zvyšuje investiční výdaje. Zajišťují stabilitu a pravý úhel sklonu panelů. Na rozdíl od pozemní fotovoltaické elektrárny je však instalace na střeše rychlejší a snadnější.

Jaké jsou moje možnosti týkající se umístění panelů?

Fotovoltaické panely na zemi zaručují jakékoli jejich uspořádání ve vztahu k dopadajícímu slunečnímu záření. Tímto způsobem je můžeme nasměrovat přesně na jih, což se zase promítne do největší efektivity takové instalace.

Rozhodující výhodou střešních panelů je, že je malá pravděpodobnost, že struktura bude kvůli vysoké poloze zastíněna objekty kolem ní.

Fotovoltaická zařízení zpravidla nevyžadují častou údržbu. V závislosti na snížení jejich účinnosti se doporučuje solární panely umýt alespoň jednou ročně. Na druhou stranu také není častý výskyt poruch solárních panelů. Pokud by však bylo nutné vyčistit panely nebo provést případnou opravu, je fotovoltaika na zemi mnohem snadněji přístupná. Čištění úchytů namontovaných na střeše vyžaduje práci kvalifikované úklidové skupiny, což se samozřejmě promítne do nákladů. Fotovoltaické panely na střeše jsou však méně náchylné k poškození lidským faktorem.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení