Vzhledem ke zvýšenému množství objednávek je minimální výše objednávky z e-shopu stanovena na 50 000,- kč (tento limit se nevztahuje na elektrocentrály).

Fotovoltaické perovskitové panely jsou novinkou

Perovskitové fotovoltaické články budou hrát významnou roli na trhu zelené energie. Co to je a proč získávají výhodu oproti křemíku?

Perovskity jsou skupinou minerálů, které skvěle pohlcují světlo. Změnou jejich struktury je možné vytvářet nové vlastnosti, jako je elektrická vodivost. Výzkum jejich využití ve fotovoltaice probíhá již léta, ale nikdy se nedostaly do sériové výroby kvůli nízké účinnosti a vysokým výrobním nákladům. Díky objevu polské ženy se však mohou brzy stát součástí našeho každodenního života.

 

Co jsou perovskitové články?

Perovskitové články generují energii nejen ze slunečního záření, ale také z umělého světla. Fungují i ​​za špatných světelných podmínek. Neztrácejí výkon, když na ně svítí slunce pod jiným úhlem než 90 stupňů. Vyznačují se vysokou flexibilitou a velmi nízkou hmotností, díky čemuž je lze snadno připevnit na vybraný povrch. Díky své flexibilitě je lze namontovat nejen na fasády budov, ale také do různých vychytávek. Důležité je, že výrobní náklady jsou mnohem nižší než v případě křemíkových panelů. Také se snáze recyklují.

Byly vynalezeny v Polsku. Dr. Olga Malinkiewicz vyvinula nízkonákladovou metodu výroby tištěných solárních článků na bázi perovskitu, které lze použít na jakýkoli substrát. Polští fyzikové věří, že tyto inovativní fotovoltaické články pomohou změnit svět k lepšímu a poskytnou levnou zelenou energii pro každého.

 

Proč je perovskit tak zajímavý?

Přírodní perovskit sám o sobě není atraktivní pro použití, protože není vodivý. Mezi ty nejzajímavější vlastnosti však patří hybridní perovskity, což jsou částečně anorganické a organické materiály, které jsou v přírodě velmi vzácné. V laboratoři může změna struktury vytvořit perovskit, který bude mít nové vlastnosti, jako je elektrické vedení. Právě tyto upravené minerály jsou výbornou alternativou křemíku, který se doposud používal jako polovodič při výrobě fotovoltaických článků.

Díky schopnosti pohlcovat světlo je možné až trojnásobně zmenšit materiál použitý na výrobu solárního článku. Výzkum využití perovskitů probíhá již více než deset let a mnoho vědců se domnívá, že mají velkou šanci nahradit současné polovodiče v solárních článcích. Perovskity mají účinnost přeměny energie 18 - 22 %, což je obdoba křemíku, lze je však použít v ultratenkých vrstvách, což umožňuje výraznou úsporu materiálu použitého pro výrobu fotovoltaických článků. Navíc na rozdíl od křemíkových článků mohou být pružnější, lehčí a částečně průhledné. Perovskitové články lze nejen instalovat na jakýkoli dostupný povrch budovy, ale lze tomu přizpůsobit i rozměry modulů a vhodnou, odpovídající barvu. Je také velmi důležité, že jsou mnohem levnější na výrobu. Saule Technologies uvádí, že účinnost solárních článků využívajících perovskity je srovnatelná s jinými předními fotovoltaickými technologiemi, v současnosti se pohybuje kolem 20 % (jako je krystalický křemík, CdTe a CIGS).

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení