Vzhledem ke zvýšenému množství objednávek je minimální výše objednávky z e-shopu stanovena na 50 000,- kč (tento limit se nevztahuje na elektrocentrály).

Co potřebujete vědět o recyklaci solárních panelů

Boom fotovoltaických instalací pokračuje. Celková kapacita provozovaných solárních elektráren provozovaných po celém světě byla na konci roku 2019 přes 600 GW. Celosvětový růst odvětví se pohybuje kolem 25 % ročně. V Česku tempo rozvoje fotovoltaiky podle údajů z roku 2020 rovněž rychle roste. Na vlně euforie plynoucí z možnosti vyrábět čistou energii ze slunce zapomínáme, že fotovoltaika netrvá věčně. Co budeme dělat, až miliony tun panelů přestanou být použitelné? Existuje jediné řešení – recyklace fotovoltaických panelů. Jak by měla vypadat zodpovědná likvidace fotovoltaických panelů?

 

Je vůbec možná efektivní likvidace fotovoltaických panelů?

Většina fotovoltaických panelů dostupných na trhu jsou konstrukce na bázi křemíku (přesněji směsi křemíku a několika dalších prvků). Jejich struktura není příliš složitá - jejich základním stavebním materiálem je sklo, které tvoří téměř 75 % celkové hmotnosti fotovoltaického modulu. Navíc je zde hliníkový rám (cca 20% hmoty) a fólie utěsňující články (EVA, Toddler). Zajímavé je, že fotovoltaické články, tedy srdce modulu, tvoří pouze 3 % jeho hmoty.

Životní cyklus většiny solárních článků, určený účinností, je kolem 25-30 let. Během této doby jejich účinnost systematicky klesá - v závislosti na technologii o cca 0,3 - 0,5 % ročně, na úroveň cca 80-90 %. Výroba fotovoltaických modulů ve větším měřítku začala po roce 2000. Nárůst solárního odpadu proto můžeme očekávat za dvě až tři desetiletí. Jsme na to připraveni? Současná technologie nám umožňuje získat zpět cca 90-95% skla použitého při výrobě panelů, dokonce 100% hliníku. 80-90% fotovoltaických článků je také znovupoužitelných. Jsme tedy schopni zpracovat až 96 % surovin používaných produktů – což vypadá slibně. Aby to nebylo moc barevné, je potřeba vědět, že recyklace fotovoltaických panelů je jako relativně mladá technologie stále pracný a poměrně komplikovaný proces. Podle způsobu recyklace fotovoltaiky zahrnuje mechanické, chemické a tepelné zpracování odpadu. Použitá technologie využití FV panelů navíc musí být přizpůsobena konkrétní technologii výroby modulů. Po ukončení jejich životnosti nezbývá žádný nebezpečný odpad.

Recyklace solárních panelů – jak to vypadá?

V případě nejnovější technologie proces začíná odstraněním hliníkových rámů a kabeláží panelů. Částečně rozebraný panel, bohatý na sklo, křemík, měď a plast, jde na broušení. Poté se jednotlivé suroviny od sebe oddělí pomocí sít, denzitometrických stolů a optických separátorů. Tímto způsobem lze získat zpět až 95 % cenných materiálů.

Další, alternativně používaný postup začíná velmi podobně – oddělováním skleněných a hliníkových částí, které lze později přetavit. Poté se pomocí vysoké teploty (cca 500 °C) odstraní plast ze získaných prvků. Nakonec nám zbydou tepelně odolné křemíkové články. Některé z nich mohou po vhodných chemických procesech znovu získat své vlastnosti generující energii. Ty, které k tomu svým technickým stavem nevyhovují, se taví do tzv. waferů, které budou později použity pro výrobu nových panelů.

Recyklace FV panelů - tenkovrstvé moduly

Tenkovrstvá varianta fotovoltaických panelů jde rovnou do drtiče, který ji rozloží na malé frakce (cca 4-5 mm). Díky tomu se sklo snadno rozbije a lze jej vyjmout. Výtěžnost skla v tomto případě činí přibližně 90 %. Zbývající materiály se oddělí rotačním pohybem a poté jsou na cestě k čištění a dalšímu zpracování.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení