Vzhledem ke zvýšenému množství objednávek je minimální výše objednávky z e-shopu stanovena na 50 000,- kč (tento limit se nevztahuje na elektrocentrály).

Co je potřeba vědět o solárních panelech?

Mezi všemi obnovitelnými zdroji energie (OZE) jsou to právě fotovoltaické systémy, které jsou v Čechách stále populárnější. Není divu – mít vlastní domácí mini elektrárnu, do jisté míry se osamostatnit na externích dodávkách energie a také ušetřit na účtech. Než se však rozhodnete namontovat fotovoltaický systém na střechu vašeho domu (nebo na pozemek vedle budovy), jinak známý jako FV systém (solární panel = FV panel), je nutné, abyste získali základní informace o tom, co si vybíráte. Vyhnete se tak chybám a zbytečným nákladům na jejich opravu.

Jaký je provoz FV panelů?

Fotovoltaické články, které tvoří panely, přeměňují sluneční energii na elektřinu. Počet článků spojených dohromady a namontovaných na nosné konstrukci nebo rámu se nazývá solární panel / modul. Sluneční paprsky jsou pohlcovány křemíkem (polovodičem - jsou z něj vyrobeny články) a vyrážejí elektrony z jejich polohy, čímž je nutí k pohybu. Po použití příslušných konektorů a zařízení tvořících elektrický obvod je možné tento pohyb spojit s tokem elektronů v elektrické síti.

Fungují solární panely pouze za slunečných dnů?

Ne, to není pravda. V současnosti vyráběné panely fungují od svítání do soumraku. V zatažených dnech využívají rozptýlené paprsky, což znamená, že mohou pracovat bez ohledu na počasí, pouze vyrobí méně energie. V takové povětrnostní situaci si nejlépe vedou tenkovrstvé panely a nejhůře polykrystalické panely. V Česku jsou podmínky k instalaci solárních panelů poměrně dobré. Souhrnná doba slunečního svitu za jasné oblohy se u nás pohybuje mezi 1.400 a 1.700 hodinami za rok.  Za jasné oblohy získáme z 1 m2 plochy solárních panelů 1.000 W, za občasně zatažené oblohy 600 W, za zcela zatažené oblohy 300 W a za zimní inverze 100 W. I z relativně malé plochy dostanete vysoký výkon.

Z čeho se skládá fotovoltaický systém?

Skládá se z FV modulů zapojených sériově nebo paralelně, střídače zvaného srdce systému – zařízení přeměňující stejnosměrný proud na střídavý (což umožňuje napájet střídavé domácí spotřebiče), které zároveň hlídá chod systému a v případě poruchy jej odpojí. Součástí systému jsou také montážní prvky jako je rám, na který se montují panely, zařízení bezpečné práce, elektroinstalace a inteligentní elektroměr.

Jaké systémy jsou aktuálně dostupné s FV panely?

V obchodních nabídkách najdete dva systémy. První je off-grid systém, tedy uzavřený systém s bateriemi, ve kterém se energie přenáší do baterie nebo přímo do elektrických zařízení. Druhým je on-grid systém, tedy otevřený systém, bez baterií, ve kterém je přebytek energie vyrobené panely odváděn do elektrické sítě veřejného provozovatele.


K čemu lze sluneční energii využít?

Sluneční energii lze využívat jak k ohřevu vody, tak k přihřívání vody otopné, která se nachází v ústředním topení. Rovněž je možné je využít pro nízkoteplotní vytápění s akumulací tepla, pro ohřev vody v bazénu a samozřejmě k výrobě elektrické energie. V rekreačních objektech či sušárnách je lze využít pro teplovzdušné vytápění.

 

 

 

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení