Get Adobe Flash player

Hrozí doba temna? Studie varuje před výpadky elektřiny

Evropě a Severní Americe hrozí, že nebudou mít dostatek peněz na modernizaci elektrické přenosové sítě. Pravděpodobnost velkých výpadků proudu na větším území, takzvaného blackoutu, by se tak v následujících letech mohla zvýšit téměř o polovinu. Nebezpečí hrozí i České republice. Vyplývá to ze studie společnosti PwC ČR, jež vychází z průzkumu mezi 72 energetickými společnostmi ze 43 zemí světa.

„Stoprocentně vyloučit riziko blackoutu není možné ani v České republice. Ve skutečnosti jsme již několikrát byli blízko výpadku proudu, a to kvůli zvýšeným tokům energie z větrných elektráren na baltském pobřeží přes naše území,“ konstatoval Tomáš Bašta ze společnosti PwC. Proud vyrobený v Německu se totiž odklání i přes Českou republiku.

Velké problémy způsobil německý proud českým energetikům například letos v únoru. Česká přenosová soustava musela přenášet až 3500 megawattů elektřiny, což je tříapůlnásobek obvyklého množství. „Mnoho hodin jsme nebyli schopni dodržovat základní bezpečnostní kritérium,“ řekla tehdy Hospodářským novinám Zuzana Dvořáková, mluvčí společnosti ČEPS, která spravuje českou přenosovou síť. Technici museli přesměrovat tok elektrického proudu do méně vytížených částí sítě, omezit výrobu v některých českých a zahraničních elektrárnách i obchodování s elektřinou.

Pokud by totiž došlo k blackoutu, mělo by to pro Českou republiku a její obyvatele drastické důsledky. Na proudu jsou závislé nejenom domácnosti, ale třeba také doprava či vodárny.

Česku hrozil velký výpadek už několikrát, když přes republiku protékala energie z baltských větrných elektráren.

Česká přenosová síť podle Tomáše Bašty ze společnosti PwC ČR potřebuje posílit, aby splňovala náročnější bezpečnostní parametry. „Času přitom není nazbyt. Posilování sítí je dlouhodobější záležitost a větrných elektráren, původců zvýšeného zatížení sítí, bude stále přibývat,“ dodal Bašta.

To je ovšem možné pouze v rámci evropské spolupráce. ČEPS totiž do obnovy české přenosové sítě hodlá do roku 2023 investovat 60 miliard korun. Problém se tak bude muset řešit především v Německu, kde chybí propojení mezi severozápadem a jihozápadem. „Oni to vědí už dávno. Ale administrativně projednat přenosovou linku, aby se postavila, je téměř nemožné,“ řekl nedávno v rozhovoru pro časopis TÝDEN šéf ČEPS Vladimír Tošovský. „Ten projekt je tu déle než dvacet let, a stále ještě nejsou ty linky postavené,“ dodal.

Zdroj: Týden.cz

Komentáře nejsou povoleny.

Hledáme partnery

Nabízíme spolupráci regionálním elektromontážním firmám na montáž a servis automatických elektrocentrál

Hledáme partners - firma Karel Řehák

V případě zájmu nás kontaktujte